انتقاد وطن امروز از علی اکبر صالحی

روزنامه وطن امروز: اگر روزی روزگاری موافقان مذاکره با آمریکا در ایران، افکار عمومی را از دچار شدن کشور به وضعیت کره‌شمالی می‌ترساندند تا با این قیاس نادرست، زمینه را برای تخریب برنامه هسته‌ای ایران فراهم کنند اما حالا 4 سال پس از آغاز مذاکرات مستقیم هسته‌ای با آمریکا و نزدیک به 2 سال پس از اجرای توافق هسته‌ای، مقامات مسؤول در به بار آمدن برجام در دولت روحانی، به گونه‌ای استدلال می‌آورند که گویا یکی از امیدهای آنان برای ماندگاری برجام، کره‌شمالی است!
 
آنها می‌گویند رفتار آمریکا در قبال توافق هسته‌ای با ایران توسط کره‌شمالی رصد می‌شود و در صورت نقض تعهدات برجام توسط آمریکا، آنگاه امکان توافق هسته‌ای آمریکا و کره‌شمالی از بین خواهد رفت. این یعنی اینکه ایران آینه عبرت کره‌شمالی قرار گرفته است.
 
این اظهارنظر و استدلال عجیب را علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و مسؤول فنی مذاکرات هسته‌ای با آمریکا مطرح کرده است. صالحی در گفت‌وگویی که دیروز توسط خبرگزاری صداوسیما منتشر شد، گفت: ما برای برجام خیلی زحمت کشیدیم و آن را به آسانی به دست نیاوردیم که به آسانی از دست بدهیم، ما برجام را قبول داریم و به آن پایبندیم، می‌خواهیم بماند و این را در چارچوب مصالح و منافع ملی، منطقه‌ای، ان‌پی‌تی و بین‌المللی می‌دانیم.
 
ضمن اینکه وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و کره‌شمالی هم تشابهی به یکدیگر ندارد. از همه مهم‌تر، برجام هرگز به عنوان یک محک برای کره‌شمالی به حساب نخواهد آمد، چرا که کره‌شمالی یک بار در دهه 90 بر سر برنامه هسته‌ای‌اش با آمریکا به توافق رسید با این حال اما دولت بیل کلینتون به تعهدات خود عمل نکرد و با روی کار آمدن دولت بوش، این توافق توسط رئیس‌جمهور آمریکا رسما لغو شد.
 
بنابراین با توجه به سیاست‌های کره‌شمالی نسبت به آمریکا، به نظر می‌رسد مقامات پیونگ‌یانگ از توافق با آمریکا درس گرفته‌اند، با این حال گویا امثال آقای علی‌اکبر صالحی از نقض عهد آمریکایی‌ها و پروژه هیات حاکمه آمریکا برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای کره‌شمالی عبرت نگرفته‌اند. اتفاقی که به نظر می‌رسد در حال تکرار شدن علیه برجام است.
 
به اینگونه که به بهانه توافق، برنامه هسته‌ای ایران متوقف و به عقب رانده می‌شود اما در آمریکا دولت مستقر اقدام به بدعهدی کرده و آنگاه دولت بعد، به بهانه‌های واهی (همانند ادعای غلط جرج بوش علیه برنامه هسته‌ای کره‌شمالی که اکنون شبیه همان اقدام در دولت ترامپ در دست بررسی است) توافق هسته‌ای را نقض می‌کند.
 
اظهارنظرهای ناهمگون آقای صالحی در حوزه وضعیت مناسبات ایران و اروپا در صورت لغو برجام هم قابل تامل است. صالحی در ابتدا از همراهی اروپا (تروئیکای اروپایی) با ایران در صورت خروج آمریکا از برجام گفت اما در ادامه به بدعهدی‌های مکرر انگلیسی‌ها در برجام اشاره کرد و افزود که انگلیسی‌ها برای خوش‌خدمتی به آمریکا، مانع انتقال اورانیوم از قزاقستان به ایران شدند!
/ 1 نظر / 24 بازدید
وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me