برنامه‌ ریزی برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران

خبرگزاری فارس: بعد از آنکه «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی مجلس شورای اسلامی هشدار داد که در صورت افزایش تحریم های ضد ایرانی آمریکا، تهران ظرف چند ساعت از برجام خارج می شود، روزنامه «نشنال» گزارش کرد که مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که همچنان قصد دارند ایران را به دلیل فعالیت‌های غیرمرتبط با برنامه هسته ای تحریم کنند.

«عبدالعزیز حمد العویشق» معاون دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس در گفت‌وگو با «نشنال» تأیید کرد که آمریکا و شورای همکاری خلیج‌ فارس قصد دارند یک نشست مشترکی را برای بحث درباره تحریم‌های غیر مرتبط با برنامه هسته‌ای علیه ایران برنامه‌ریزی کنند.

بنا به گزارشی در روزنامه الشرق الاوسط، در این نشست قرار است «نهادهای ایران که منطقه را بی‌ثبات می کنند و همچنین حزب‌الله» هدف قرار داده شود و همچنین قرار است یک لیست سیاه مشترک امریکا-شورای همکاری خلیج فارس ایجاد شود.

العویشق تصریح کرد که احتمالا این نشست در سپتامبر برگزار خواهد شد و اینکه گفت‌وگوها درباره این نشست از قبل شروع شده است.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در پی اظهارات روحانی در مجلس شورای اسلامی گفت: «دولت ترامپ همچنان به بررسی طیف کاملی از تهدیدات ایران از جمله تداوم توسعه موشک بالستیک این کشور علیه آمریکا و ثبات منطقه متعهد است».

علیرغم پایبندی ایران به تعهداتی که در قبال برجام دارد، واشنگتن به دنبال بهانه‌ای برای وادار کردن ایران به خروج برجام است و ترامپ اخیراً گفته است که به دنبال راههایی برای تصدیق عدم پایبندی ایران به برجام است و این در حالی است که هیچ شواهدی در این زمینه وجود ندارد و دیگر اعضای گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در صورت عقب‌نشینی یکجانبه واشنگتن از برجام، تمایلی به لغو این توافق و وضع تحریم‌های مجدد علیه ایران ندارند. 

دولت آمریکا و کنگره این کشور همچنان به افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران ادامه داده‌اند.

/ 0 نظر / 28 بازدید