آنکارا: اظهارات «مرکل» تاسف‌ بار است

خبرگزاری فارس: «عمر چلیک» وزیر امور اروپایی ترکیه با «تاسف‌بار خواندن» اظهارات «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درباره گفت مشکلات دو جانبه نباید در سیاست‌های کلی اتحادیه اروپا بروز پیدا کند.

چلیک امروز (پنجشنبه) طی نشست خبری مشترک با «آلن دانکن» معاون وزیر خارجه انگلیس تاکید کرد: «کاملا مشخص است که اعضای برجسته سازمان تروریستی گولن در آلمان هستند. حتی احتمال پناه دادن به آنها نیز غیر عادی است.»

دانکن نیز با محکوم کردن دوباره کودتای نافرجام 15 جولای 1395 در ترکیه گفت: «اگر کودتا در انگلیس رخ می‌داد، به این شکل می‌بود که ارتش به سمت مردم در پل وست‌مینیستر تیراندازی کرده و به دنبال قتل ملکه و نخست وزیر می‌بود.»

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان روز چهارشنبه درخواست‌ها برای پایان یافتن فرایند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را رد کرد اما اعلام کرد که به دلیل تنش‌های سیاسی اخر در این کشور، اتحادیه اروپا در خصوص به روز رسانی قرارداد اتحادیه گمرکی با ترکیه وارد مذاکره نخواهد شد.

وی تأکید کرد، در حال حاضر امکان بازگشایی فصل جدیدی در مذاکرات با ترکیه درباره اتحادیه گمرکی به دلیل تنش‌های اخیر با آنکارا وجود ندارد اما گفت‌وگوها درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به شیوه‌ای که از آن با عنوان «پایان باز» یاد کرد، ادامه خواهد داشت.

ترکیه قرارداد اتحادیه گمرکی با اروپا را از سال 1995 به امضا رسانده و به روزرسانی آن یکی از اولویت‌های اصلی دولت ترکیه بوده است.

/ 0 نظر / 27 بازدید